Otomobilinizin marka ve modeline göre bakım periyotları değişebilir ancak ortalama her 60 bin kilometrede bakım işlemi yaptırmak gerekir. Bakımları, 120 bin, 180 bin kilometre gibi aralıklarda periyodik olarak yaptırmak, olası arızaların önüne geçmeniz ve kesintisiz sürüş konforu yaşamanız anlamına gelir. Üst segment lüks araçların çoğunda, otomatik şanzıman bakımı hangi kaç kilometrede yaptırılır sorusunun cevabını elektronik uyarı sistemleri verir. Bu araçlarda yer alan otomatik şanzıman parçalarında oluşması muhtemel sorunlar, uyarı sistemleri tarafından sürücüye bildirilir. Ayrıca aracınızın kullanma kılavuzunda yer alan bilgiler, uygun bakım zamanını ve aracınızın kaçıncı kilometrede hangi bakıma ihtiyaç duyduğunu belirten güvenilir bilgiler içerir.
Otomatik şanzıman da aracınızda bulunan tüm mekanik parçalar gibi belirli periyotlarda bakıma ihtiyaç duyar. İçinde yer alan tork konvektörü, servo, hidrolik sistem, supap, solenoid başta olmak üzere vites kademe parçalarının tamamı alüminyum bir muhafaza içinde yer alır. Bu parçalar otomatik şanzıman yağı ile daha yüksek performanslı biçimde ve aşınması en alt düzeyde olacak şekilde çalışır. Periyodik bakımlar, otomatik şanzıman sisteminden alacağınız verimi daima en yüksek düzeyde tutmanızı sağlar. Otomatik şanzıman bakım gerektirir mi sorusunun önemini vurgulayan diğer bir konu da otomatik şanzımanların bakımı sırasında yapılan işlemler. Yağ değişimi, filtre değişimi ve supap başta olmak üzere sistem parçalarının kontrolünün yapıldığı bu bakımlar, otomatik şanzıman bakımının temel aşamalarıdır.
Şanzımanın hidrolik beyininin zamanla bozulması sonucunda vuruntular başlayabilir bunun giderilmesi için hidrolik beyninin revizyon edilip onarılması gerekir.
Şanzımanın içindeki oring,piston ve balatalardan dolayı vites boşa çıkartma yapabilir bunun için şanzımanın sökülmesi gerekebilir.Ayrıca düşük bir ihtima olarak beyinden dolayı da bu sıkıntıyı verebilir.
Bu arıza için önce otomatik şanzımana özel tablet ve pc platformuzdan müdahale yapmamız gerekiyor.Sonra şanzımandan ya da elektrik tesisatından mı olduğu anlaşılır ve gerekli müdahale yapılır.

Aracın titreşme nedeni tork konventörden ya da en çok yarı otomatik şanzımanın baskı balata dediğimiz kavramadan olabilir.

Araç vuruntulu halde kullanılırsa normalde daha az olacak otomatik şanzıman masrafı daha çok parça hasar göreceği için  daha masraflı olabilir.

Soru Sor

Daha Fazla Bilgi

Hizmet Saatlerimiz
  • Monday 7.30 - 21.00
  • Tuesday 7.30 - 21.00
  • Wednesday 7.30 - 21.00
  • Thursday 7.30 - 21.00
  • Friday 7.30 - 21.00
  • Saturday 7.30 - 21.00
  • Sunday Kapalı